Święta Bożego Narodzenia zbliżają się dużymi krokami. Lista rzeczy do przygotowania może być długa: kartki do przyjaciół, prezenty dla najbliższych, lukrowane pierniczki dla najmłodszych. Czy gdzieś na szarym końcu zapisałaś: dekoracja stołu? Co zrobić, by było oryginalnie, inaczej niż dotychczas, ale też swojsko, rodzinnie? Czym zaskoczyć gości i sprawić, by długo pamiętali spotkanie u ciebie?


Czasami nie trzeba wiele – wystarczy kilka prostych patentów. Papier, nożyczki, klej, małe ręce do pomocy. A stół codzienny zamieni się w ten wyjątkowy, świąteczny. Zaproponuj dzieciom wspólne przygotowanie ozdób. Przecież możecie zrobić to razem. Tym bardziej że maluchy uwielbiają wycinanki z papieru i zabawy farbami. Nie trzymajcie się utartych schematów, nie kopiujcie, zróbcie tak, jak wam podpowiada dziecięca fantazja. Bo przecież dekorowanie stołu ma być tylko pretekstem do spędzenia wspólnie czasu. Przed świętami i w ich trakcie. Wyjątkowy nastrój, który razem stworzycie, szybko udzieli się innym. Przedświąteczną zabawę z dziećmi czas zacząć.

 


Prezenty przy każdym nakryciu.
To miła niespodzianka dla gości. Tradycyjne upominki pod choinką a do tego małe ładnie zapakowane pudełeczka obok każdego talerza. Co włożyć do środka? Niektórzy ucieszą się ze słodkiej niespodzianki: marcepanowych bałwanków, czekoladowo-orzechowych pralinek albo smacznych babeczek oprószonych cukrem pudrem. By ułatwić dzieciom zadanie, skorzystaj z gotowych foremek – czekoladki będą miały klasyczne kształty, a figurki właściwe proporcje. Innych gości ucieszą zabawki z resztek kolorowego papieru. Przecież twoje dziecko opanowało ostatnio origami. Zróbcie ptaszki lub świąteczne gwiazdki, które ozdobicie błyszczącą brokatową farbą. A może mali pomocnicy sami zaproponują własnoręcznie zrobiony prezent dla ukochanej cioci, np. figurki z szyszek lub ozdobę z pomarańczy?

To się może przydać: papier do pakowania, wstążka VINTERMYS, farba fluorescencyjna MALA


Pierniczki do schrupania.
Dzieci uwielbiają pierniczki, to oczywiste. Dużą frajdę sprawia im samo ich przygotowanie, wycinanie ciasta, ozdabianie, przyklejanie kawałków marcepana. Dlaczego tym razem słodkościami nie zaskoczyć gości? Zaproponuj dzieciom zabawę: niech każde wybierze osobę, której zrobi oryginalne ciasteczko. Jedyne w swoim rodzaju. A może przygotujesz losy? Dla maluchów to dodatkowa frajda. Przypomnij brzdącom, że babcia bardzo lubi cytrynowe dropsy, a dziadek ucieszy się, gdy zobaczy własnoręcznie przygotowanego aniołka z białymi lukrowanymi skrzydłami. Pozostałe pierniczki włóż do dużego słoika i postaw na komodzie lub regale, który stoi w pobliżu. Zyskasz podwójnie – dodatkową dekorację salonu i miejsce, by zmieścić paterę z makowcem.

To się może przydać: formy do ciasteczek, wałek do wycinania ciasta VINTERKUL
 

Pierniczki do dekoracji.
To, że świąteczne pierniczki najlepiej smakują z choinki, wiedzą wszyscy, ale dlaczego tym razem nie zrobić z nich dekoracji na stole? Można przecież poustawiać je w tak nieoczywistym miejscu jak patera ze świeczkami czy stroik z bombkami. Albo całkiem zwyczajnie – na białym talerzu lub kolorowej tacy. A gdy stół powoli będzie zapełniał się świątecznymi potrawami, dyskretnie odstawić na bok. Niech nie kuszą biesiadników smakowitym wyglądem, tylko stoją jak najdłużej. Pierniczki to dobry pretekst, by stworzyć swój niepowtarzalny projekt. Zapytaj dzieci, co o tym myślą. One zawsze mają głowy pełne pomysłów.

To się może przydać: taca OFFENTLIG, miska SKURAR


Ozdoby z papieru.
Pod sztućce, na talerz, na krzesło. Przedświąteczne wycinanki z papieru to dobra rodzinna rozrywka. Co można zrobić? Oczywiście… wszystko. My podpowiadamy kilka rozwiązań. Wytnij choinkę z błyszczącego papieru i umieść ją pod sztućcami, zamiast serwetki. Jeśli ozdób przygotujesz więcej – wystarczy wybrać duży samoprzylepny arkusz papieru i złożyć na czworo – będziesz mieć na okna lub meble. Możesz przykleić je do obrusa, a nawet – jeśli twoi goście nie będą mieli nic przeciwko – do ich ubrania. To oryginalny sposób na świąteczne kotyliony. Z kolorowych kartek powycinaj błyszczące gwiazdki. Te większe możesz położyć na talerzu, ale tylko takie, które łatwo wyjąć, te mniejsze ustaw tuż obok zapalonej lampki ledowej. A może zrobicie imienne wizytówki, które położycie przy każdym nakryciu? Twój malec sam napisze imiona bliskich. Babcia na pewno będzie z niego dumna.

To się może przydać: papier do pakowania VINTERMYS, ozdoba stołowa LED STRALA
Choinka na stole.
To idealna ozdoba, szczególnie jeśli stół jest duży. Może tym razem daj dzieciom wolną rękę – niech same zaproponują dekoracje? Nie bój się ich twórczych rozwiązań. Kolorowe wycinanki z papieru, bibuły, wstążeczek, ze słomy. Może wykorzystacie skarby przywiezione z podróży? Poszperajcie trochę w zakamarkach, zobaczcie, co macie w metalowych puszkach i szklanych słoikach, dziecięcych pudłach ze skarbami – przecież zwykłym spinaczem przypniecie do choinki wiele nietypowych drobiazgów. A co zrobić, jeśli stół jest niewielki? Możesz oczywiście wybrać wersję mini i do szklanego wazonu włożyć gałązkę z jałowca. Warto powiesić na niej filcowe zabawki albo kolorowe kokardki. Gdy jednak upierasz się przy większym drzewku, choinkę ustaw na przesuwanym stoliku – tym okrągłym, w kształcie tacy, który przyda się także na dodatkowe sztućce lub serwetki. Mobilna choinka będzie miłym zaskoczeniem dla gości. Gdy jadalnię zamienicie na salon, przesuniesz ją tak, by była widoczna dla wszystkich. Jest też inne rozwiązanie:  na stole zostawiasz tylko nakrycia i świąteczne dekoracje – dzięki temu pozwolisz sobie na więcej – a wszystkie półmiski z potrawami stawiasz na szafce, którą masz pod ścianą. Tworząc szwedzki stół, dajesz gościom możliwość sięgnięcia po to, na co mają największą ochotę.

To się może przydać: kolekcje STRALA, VINTERMYS, stolik z miejscem do przechowywania PS 2014

 

Talerz z kokardką.
Zaproponuj dzieciom, by z kilku kompletów serwetek i wstążek porobiły pary. Czerwone połączyły z czerwonymi, zielone z zielonymi, albo zrobiły wielokolorowe zestawy. Dzieci mogą poukładać serwetki, a ty obwiązać talerz dekoracyjną tasiemką. Na pewno zadziwisz tym biesiadników. Każdy uwielbia odpakowywać prezenty, u ciebie dodatkowo odpakuje… talerz. Tak przygotowane wcześniej komplety ustaw na przesuwanym wózku. Będziesz mieć efektywną zastawę pod ręką, gdy przyjdzie czas na zmianę nakrycia. A z papierowych serwetek zróbcie z dziećmi choinki – maluchy szybko się uczą, wystarczy im raz pokazać. Zapytaj, czy ci pomogą.

To się może przydać: serwetki VINTERFINT, wózek RASKOG


Świąteczne bombki.
Wieniec z bombek zamiast stroika? To przecież idealny sposób na ozdobę stołu. Bombki najczęściej wiszą na choince, ale nic się nie stanie, gdy obok ulubionej sałatki położysz kilka pojedynczych sztuk. Bombki możesz też umieścić na szklanym półmisku, w ulubionej paterze lub na talerzu. Gdy będziesz potrzebowała miejsca, jednym ruchem zdejmiesz je ze stołu. Daj dzieciom kilka kompletów i poproś, by same powybierały te, które do siebie pasują: złote, białe, srebrne. Niech dodają, komponują, zestawiają obok siebie. To dodatkowy sposób, by razem poćwiczyć liczenie.

To się może przydać: kolekcje STRALA, VINTERMYS, miska ENIGT

Dekorując stół, nie bój się twórczych rozwiązań. Przecież to jedyne takie święta w roku. Kolorowe wycinanki, zielone stroiki, wstążki, kokardki, błyszczące łańcuchy, aromaty świeżych ciasteczek. Niech każdy wie, że w twoim domu dzieje się coś wyjątkowego, a twoje dzieci już wiele potrafią. Warto zafundować im dobrą zabawę, tym bardziej że to niewiele kosztuje, a jest gwarantem sukcesu – wspólnie stworzony nastrój zaowocuje zadowoleniem bliskich i wspomnieniami, do których będziecie często wracać.
Więcej na temat świątecznych ozdób znajdziesz na: