Ptaki kojarzą się z wolnością - ich przylot zwiastuje nadejście wiosny, a śpiew napełnia serce szczęściem. Nie ma chyba osoby, która nie byłaby w stanie zachwycić się pięknem tych delikatnych, żyjących w przestworzach istot. Teraz możesz wpuścić do swojego mieszkania trochę ptasiej energii i radości życia, a przy okazji poznać kogoś, dla kogo były całym światem. Dodaj sobie skrzydeł i zacznij każdy dzień z uśmiechem dzięki niezwykłym projektom szwedzkiego artysty Ollego Eksella.
1.png
Co uskrzydlało Ollego Eksella?
Funkcjonalność, która sprawia, że życie jest łatwiejsze to flagowa cecha produktów IKEA. Dzięki niej codzienne domowe obowiązki wykonuje się z przyjemnością, a na relaks i drobne przyjemności zostaje więcej czasu. Ale dopiero połączenie funkcjonalności z pięknem daje to „coś”, co sprawia, że twoje wnętrza nabierają charakteru.  

Co łączy markę IKEA i grafiki Ollego Eksella? Znacznie więcej, niż kraj pochodzenia. Olle Eksell (1918-2007) to jeden z najbardziej znanych szwedzkich grafików i ilustratorów. Jest autorem m.in. kultowego logo słynnej szwedzkiej marki kakao, które zaprojektował w latach 50-tych, setek okładek książek, plakatów i wzorów tkanin. Ponadto rzeźbił, a także pisał i ilustrował książki dla dzieci. Każdą wolną chwilę przeznaczał na działalność artystyczną, przelewając na papier dosłownie wszystkie pomysły, jakie tylko wpadały mu do głowy. Ze swoją twórczością, podobnie jak IKEA, Olle chciał dotrzeć do wielu odbiorców głęboko wierząc, że dobry projekt może zmienić świat. Pisał książki o projektowaniu, z których uczyły się pokolenia współczesnych artystów. A jego radosne, pełne energii i niezwykle wymowne ilustracje doskonale nadają się do tego, aby dobrze rozpocząć z nimi każdy dzień. Wystarczy na nie spojrzeć, by uśmiech zagościł na twarzy na wiele godzin.2.pngLudzie jak ptaki, ptaki jak ludzie
Olle Eksell to artysta wyjątkowy. Dlatego dla marki IKEA nawiązanie z nim współpracy było wydarzeniem tak długo oczekiwanym i niezwykłym. Jego stylu nie da się pomylić ze stylem żadnego innego artysty. Olle bawił się swoimi projektami, a pozytywne nastawienie dosłownie kipi z każdej pojedynczej pracy sygnowanej jego nazwiskiem. Wszystko, co stworzył promieniuje radością, ciepłem i subtelnym poczuciem humoru. Niezwykłe, ekstrawaganckie grafiki i rysunki budzą emocje, pozwalają zatrzymać się, oddać chwili refleksji, ale przede wszystkim - po prostu uśmiechnąć.
Olle Eksell nie chciał rysować ludzi. Nie dawał się zamknąć w szufladce artysty tworzącego w nurcie sztuki figuratywnej, nie malował zwyczajnych portretów. Rysował za to ptaki, które w jakiś niezwykły sposób w jego projektach nabierały cech ludzkich. Szczęśliwe ptaki i smutne ptaki, dumne ptaki i zakochane ptaki, ptaki pracujące w ludzkich zawodach: sprzątaczek lub kelnerek. Ptaki jako „dzieci kwiaty” symbol kolorowej epoki, w której przez pewien czas żył i tworzył. Ptaki pulchne i chude jak tyczki, brodate, w butach i w kapeluszach, pstrokate i jednobarwne, nastroszone i gładkie. Zupełnie, jak ludzie – każdy jego ptak jest inny. Wszystkie składają się na kolekcję ÖNSKEDRÖM opartą na trzech różnych motywach, a za każdym z nich kryje się osobna historia. Poznaj wszystkie trzy i wybierz ten, który przemawia do ciebie najbardziej.


3.png


Uśmiech ma kształt ptasich skrzydeł
„Na gałązce usiadł ptak – rozkołysał cały krzak” – pisał wiele lat temu Julian Tuwim. Ptaki mają w sobie radość i energię, która udziela się wszystkiemu, co je otacza. Być może dlatego tak bardzo lubimy je obserwować, słuchać ich śpiewu i marzyć o tym, by wzbić się w przestworza. A gdyby tak można było zacząć każdy dzień, ładując swoje baterie dzięki pozytywnej energii, która zdaje się nieustannie rozpierać te wspaniałe zwierzęta? Z kolekcją ÖNSKEDRÖM Ollego Eksella od dziś to możliwe. Delikatne, przyjazne, radosne, pełne energii, humorystyczne – takie są prace szwedzkiego artysty umieszczone na produktach, których możesz używać i na które możesz patrzeć każdego dnia. Dzięki nim odmienisz swoje wnętrza, pozwalając by zapanował w nich artystyczny, radosny klimat. W kolekcji znajdziesz małe kartki dekoracyjne, serwetki, ściereczki kuchenne, tacki i podstawki pod kubki lub szklanki, a także dywany podłogowe, pościel, tkaniny i plakaty. Zacznij z uśmiechem każdy dzień, nie rezygnując z funkcjonalności na rzecz piękna, ani ze sztuki na rzecz wygody. Każdy z elementów kolekcji znajdzie swoje miejsce w twoim mieszkaniu, dyskretnie przyciągając spojrzenia.4.pngSztuka na co dzień - radość na co dzień
Jak zacząć dobrze dzień? Niezwykle ważna jest pozytywna energia, która napędza nas, nastraja i dodaje sił do podejmowania wyzwań. Zacznij dzień z chwilami pełnymi uśmiechu dzięki motywowi ptaków stworzonemu przez Ollego Eksella. Poduszki w ptasie wzory ozdobią twoją ulubioną kanapę, na której pijesz poranną kawę, a podstawki i taca śniadaniowa sprawią, że z twojej twarzy ani na chwilę nie zniknie uśmiech. Nie zapomnij o serwetkach i ściereczkach kuchennych, które dopełnią twój poranek, a na lodówce za pomocą magnesów możesz umieścić dekoracyjne kartki. Może najwyższa pora na nowy zegar? W kolekcji ÖNSKEDRÖM znajduje się zaprojektowany przez Ollego zegar ścienny, na którym postaci ludzkie, ptasie i fantastyczne przeplatają się ze sobą. Lubisz plakaty? Wybierz jeden z kolorowych projektów, opisywanych koncepcją „papier odpala kolor”. To kolejny motyw z kolekcji idealny dla osoby otwartej na energię i artyzm w swoich wnętrzach. Kolorowe zapałki możesz znaleźć również w serii dywanów podłogowych, które nadadzą twoim wnętrzom designerskiego charakteru, a także na poduszkach dekoracyjnych.

A może kolorowa pościel? Ozdabiają ją niezwykłe motywy jeszcze innego rodzaju zrodzone w umyśle płodnego artysty. W 1961 roku Olle wspólnie z Ann Rand stworzył swoje największe dzieło spośród książek dla dzieci, zatytułowane Edward i koń. Bohaterem historii uczynił chłopca z miasta o imieniu Edward, który kocha konie i właśnie ta miłość sprawia, że zaczyna sam kierować własnym życiem. Inspiracji jest tak wiele, że ogranicza cię jedynie twoja własna wyobraźnia.

Olle był wizjonerem swojej epoki, kierującym się w pracy radością, wyobraźnią i ciekawością świata. Swoją radość życia czerpał ze sztuki i przekazywał poprzez swoje kreatywne pomysły, którym nigdy nie pozwalał tak po prostu ulatywać. A dzięki jego ptakom, które tak bardzo przypominają ludzi oraz pozostałym pełnym energii projektom możesz zatrzymać tę radość w swoim domu i rozpocząć każdy dzień z uśmiechem na twarzy.


5.png