Prawdziwą sztukę trudno zamknąć w sztywnych granicach lub wtłoczyć w ciasne ramy. Odzwierciedla emocje, marzenia, wspomnienia, opinie. I podobnie jak wnętrza, które aranżujesz tak, by wyrażały, kim jesteś, sztuka stanowi odbicie twojej osobowości.  Art Event pozwoli ci odkryć zupełnie nowy wymiar sztuki, a wraz z nią – swoje wnętrza.

Bez tytułu.png

Street art, czyli ulotny głos ulicy
Piękno wyrażane poprzez sztukę ma wiele postaci, różnorodne formy wyrazu pomagają artyście dotrzeć do odbiorcy. Cel jest jednak zawsze ten sam – sztuka ma poruszać, wywoływać emocje, wzbudzać dyskusje. Aby ten cel osiągnąć, artysta może zaprosić odbiorcę do galerii albo – po prostu wyjść do niego ze swoją twórczością. Street  art, czyli sztuka ulicy zrywa z wszelkimi regułami, narzuconymi zasadami i odgórnymi wyznacznikami, jakie powinny przyświecać procesowi twórczemu. Jako prąd czy nurt w sztuce albo po prostu forma wyrazu artystycznego wymyka się wszelkim ramom definicyjnym i próbom instytucjonalizacji. Bo nie w instytucjach jest jej miejsce, gdyż street art to żywioł: nieokiełznany, różnorodny, bezpretensjonalny.  Na naszych oczach sztuka wychodzi z pracowni artystycznych i galerii, by objąć w panowanie przestrzeń publiczną. Artyści nie czują się ograniczeni technikami ani narzędziami, miejscem ekspozycji dzieła może być dowolny punkt miasta. Street art to artystyczna reakcja na miejską monotonię, kolorowy akcent na szarych murach często niszczejących budynków i ważne treści, na które zwraca się uwagę. Niektórzy właśnie za pomocą sztuki manifestują swoje poglądy i komentują rzeczywistość, spotykając się z pozytywnym odbiorem. Artysta znany jako Banksy jest jednym z najbardziej znanych i wyrazistych przykładów.


2.png

Prawdziwi artyści, prawdziwa sztuka
Street art to głos ulicy, a w Ikea tym głosem przemawiają prawdziwi artyści z całego świata. Do projektu Art Event zaprosiliśmy dwanaścioro artystów reprezentujących współczesną scenę street artową, a każdy z nich stworzył dla Ikea unikalny plakat, za którym stoi niezwykła historia. Możesz się z nią identyfikować, podyskutować o niej lub się nią podzielić. Ale przede wszystkim dzięki niej dowiesz się więcej o sztuce ulicy i ludziach, którzy związali z nią swoje życie, być może zmieniając swoje dotychczasowe postrzeganie sztuki ulicy. Bo choć niektórzy artyści street artowi zaczynali w ciemnych zaułkach czy tunelach metra z puszką sprayu chowaną gdzieś w kieszeni, to dziś są uznanymi twórcami posługującymi się różnorodnymi technikami. Niektórzy wybierają pędzle i ołówki, inni preferują szablony i kolaże, jeszcze inni najlepiej czują się w digitalu. W świecie mediów cyfrowych ich sztuka staje się dostępna dla wszystkich – bez względu na to, gdzie i jak ją tworzą. Dzięki Art Event staje się jeszcze bliższa. Teraz możesz wybrać najbardziej odpowiedni dla ciebie i twojego mieszkania lub domu motyw – i po prostu zabrać go ze sobą. Sztuka wreszcie uwolniła się od wszelkich ograniczeń, stając się osiągalną dla każdego i w przystępnej cenie.

3.png

Geometryczne, etniczne, abstrakcyjne, graffiti…
Sztuka rzuca wyzwanie naszemu postrzeganiu świata. Zmusza do tego, aby się zatrzymać, zastanowić, pomyśleć. Sztuka uliczna jest uważana za najbardziej radykalną i niepokorną, przesyconą duchem buntu wobec zastanej rzeczywistości społecznej, politycznej, ekonomicznej. Każdy z artystów, których Ikea zaprosiła do projektu Art Event, daje wyraz tej buntowniczej idei w całkowicie inny sposób. I każdy z nich włożył mnóstwo pracy, aby swój plakat maksymalnie spersonalizować. Różnią się one od siebie rodzajem papieru lub efektami, jak nadający głębi 3D, lakierowanie, efekt „świecenia w ciemności”. Przede wszystkim odróżnia je jednak niepowtarzalny styl, jaki cechuje każdego z zaproszonych do projektu artystów. Niektórzy tworzą prace zbliżone do graffiti na murach lub malują postaci, inni chętnie operują kolorem, jeszcze inni pracują wyłącznie w czerni i bieli. To dzięki owej różnorodności zyskujesz niepowtarzalną możliwość zaproszenia sztuki ulicy do swojego domu – dokładnie w takiej formie i z takim przekazem, by spełniała twoje oczekiwania.

4.png
 


Kochasz Nowy Jork i graffiti? Wybierz plakat Johna "Crasha" Matosa, który aż kipi od miejskiej energii. Szukasz czegoś inspirowanego tematyką kobiecą? Carolina "Blue" Falkholt z Gotheburga ma dla ciebie propozycję w stylu figuratywnym. A może właśnie aranżujesz wnętrza w stylu etnicznym, inspirowane tematyką dalekowschodnią i epoką hipisów? Wybierz projekt od amerykańskiej artystki ELLE - pełen energii, kolorowy, z centralną postacią kobiecą otoczoną zwierzętami. Jeszcze więcej zwierząt? Chiński artysta znany jako Hua Tunan proponuje wspaniały plakat przedstawiający wolnego i kolorowego orła, który symbolizuje nie tylko odwagę typową dla wielu artystów ulicznych, ale również jest jednym z tradycyjnych zwierząt w chińskich wierzeniach.

5.png

A może Twój konik to abstrakcjonizm? Wybierz plakat od hiszpańskiej artystki Nurii Mory. Szukasz czegoś surowego, mrocznego w czerni i bieli? Jeroen Erosie proponuje "Horror Vacui", czyli strach przed pustką, przestrzegając przed nawałem informacji, z jakim borykamy się każdego dnia. Inną propozycją dającą do myślenia jest motyw starej karuzeli z kulami wyburzeniowymi zamiast krzesełek, powoli wyniszczającej miasto. Ten pomysł zrodził się w głowie polskiego artysty MCITY. A może masz dość zniszczeń, wojen i konfliktów na świecie, pragniesz pokoju i tolerancji? Indonezyjski artysta Eko Nugroho proponuje plakat z myślą przewodnią o tej tematyce. Jesteś niepoprawnym marzycielem? W takim razie idealnym wyborem będzie dla ciebie plakat od brazylijskiego artysty TFREAK przedstawiający osobę, która wierzy w swoje marzenia i nie przestanie walczyć o szczęście.


6.png

Sztuka blisko ciebie
Sztuka ulicy jest buntownicza, odważna i dociera wszędzie. Od samego początku artyści street artowi łamali reguły, poszerzali horyzonty, przecierali nowe szlaki. I choć dziś już nie są „czarnymi owcami” w swojej branży, a dzieła wielu z nich doczekały się międzynarodowego uznania w świecie high fashion, to sztuka uliczna nadal nie wyzbyła się dawnych skojarzeń. Wciąż budzi kontrowersje i ekscytuje, stoi na granicy prawa, a niektóre prace nie są uznawane za dzieła sztuki, lecz za zwyczajny wandalizm.

Podobnie było z plakatem, wraz z którym sztuka stała się jeszcze bardziej demokratyczna. Dostępna dla wszystkich w dowolnym miejscu i czasie sztuka ulicy przypomina pod tym względem losy plakatu, który szybko spopularyzował się jako forma sztuki. Łącząc te dwie formy wyrazu, Ikea daje ci możliwość zabrania do domu tego nieuchwytnego ducha miasta. Bo miasto jest żywym, nieustannie zmieniającym się organizmem, a sztuka odzwierciedla jego „tu i teraz”. Podobnie jak dzieła artystów ulicznych, kolekcja plakatów z serii Art Event rządzi się prawami street artu: dziś są, ale jutro może ich nie być. Dlatego jeśli wpadł ci w oko któryś z nich – nie czekaj i zdobądź go już dziś.