Moglibyście dać im gwiazdkę z nieba, gdyby tylko była na wyciągnięcie ręki, albo przynajmniej zaczarowaną rybkę, która spełnia życzenia. Bo o zdrowym i komfortowym śnie nie wspominam – to takie oczywiste. Wiadomo, o to zadbaliście już dawno.

 
O czym pomyśleliście w pierwszej kolejności? Łóżeczko, materacyk, ochraniacze, odpowiednie miejsce do spania. Wszystko, co sprawi, że maluszek zaśnie słodko i szybko. Przynajmniej w teorii sprawa wygląda na taką, którą da się opanować. W praktyce – trochę się komplikuje, wie o tym każdy rodzic.  Przesypia, czy nie, jak często się budzi, jak długo śpi, o której wstaje? Takich pytań może być więcej, podobnie jak podpowiedzi, co zrobić, by zapewnić najlepszy sen. My mamy wiele sprawdzonych sposobów. Ale tym razem tylko o jednym – o śpiworkach do spania, bo wiemy, że działają w stu procentach.


Dla dziecka komfortowy sen jest jeszcze ważniejszy niż dla dorosłych. Niemowlę przesypia przecież większą cześć życia. To wtedy rośnie i intensywnie się rozwija. Dlatego wasze zadanie – stworzenie przytulnego i odpowiedniego miejsca do spania – warto wykonać z największą troską. Wybierając śpiworki zadanie to będziecie mieć częściowo wykonane. Co zyskacie oprócz uśmiechniętej buzi maluszka?
 
Gwarancja właściwej temperatury do spania.
Śpiwór ułatwia utrzymanie optymalnej temperatury snu (odpowiednia temperatura dla dzieci to 16-20 stopni Celsjusza). Dziecko ma ciepło, jest zawsze przykryte, nie zrzuci z siebie pościeli, a śpiworek jest na miejscu. Możecie mieć dwa rodzaje – ten cieplejszy na zimę i ten lżejszy na lato (dziecko, podobnie, jak osoba dorosła, powinno być przykryte bez względu na temperaturę otoczenia – ciało w czasie snu minimalnie się wychładza, dlatego zaleca się zawsze spać pod przykryciem). Śpiworki warto stosować przez cały rok, nie tylko zimą. Latem, gdy noce są gorące, wystarczy, że malucha położysz w samej pieluszce, zimą ubierzcie go w pajacyk lub body z długim rękawkiem albo najzwyklejszą piżama. Dostosujcie ubranko do temperatury w pokoju.

Bezpieczeństwo.
Dziecko nie nałoży sobie na głowę kocyka, nie przekręci się, nie zaplącze. Maluch ma ograniczone ruchy, co minimalizuje ryzyko związane z przekręceniem się na brzuszek, zsunięciem się lub wydostaniem z łóżeczka. By było mu wygodnie, śpiworki powinny być szeroki na dole (wszystkie w IKEA takie są), tym bardziej jeśli dziecko jest energiczne i dużo się rusza. W śpiworkach dzieci są bezpieczne, ale pamiętajcie, by zawsze układać je na plecach.

Komfort dla dziecka karmionego piersią.
Gdy wyjmujesz dziecko z łóżeczka do karmienia, pociecha pozostaje w stałym i znajomym otoczeniu. Jest jej ciepło, nie rozbudza się. Odkładając, nie wkładasz dziecka do zimnego łóżeczka.

Odpowiednia cyrkulacja powietrza.
Materiał, z którego zrobione są śpiworki, przepuszcza powietrze – dziecko nie poci się i nie marznie, a jego skóra swobodnie oddycha.

Dobre skojarzenia dla dziecka.
Jeśli od samego początku przyzwyczajacie je do spania w śpiworku, będzie ono kojarzyć, że ciepły, mięciutki śpiworek służy właśnie do tego. A jak trochę podrośnie, śpiworek automatycznie będzie łączyć z porą na sen.  Łatwiej mu będzie zasnąć, gdy pojedziecie do rodziny lub po prostu zmienicie na chwilę miejsce spania – dziecko będzie miało swój śpiwór, który może działać jak najukochańsza przytulanka. Poza tym każdy lubi to, co zna. A w nowym obcym miejscu śpiworek będzie gwarancją czegoś znajomego i ciepłego.

Nowoczesny design.
Śpiworki zaprojektowały najlepsze szwedzkie projektantki: Eva Lundgreen, Malin Gyllensvaan i Wiebke Braasch. One potrafią łączyć kolory, dobierać fasony i kształty. Wiedzą, co podoba się najmłodszym. Zadbały o każdy szczegół, by każde dziecko czuło się komfortowo.A czy są jakieś korzyści dla was z takiego śpiwora? Pewnie, że są!


Oszczędność rzeczy.
Nie potrzebujecie dodatkowych kocyków, pościeli, kołderki (pamiętajcie, że dziecko przez pierwszy rok życia powinno spać bez poduszki – wystarczy śpiworek rozłożony na prześcieradle). Warto natomiast kupić ochraniacz na boki łóżeczka i ten zabezpieczający pod prześcieradło.

 
Wygoda.
Śpiworek łatwo dziecku założyć i zdjąć. A wiadomo, że nie ma nic bardziej frustrującego, szczególnie w środku nocy, jak ubranko, które nie chce przejść przez głowę albo się zapiąć. Suwak na środku lub z boku, zabezpieczony materiałem, rozsuwa się szeroko w dół, a to bardzo ułatwia zmianę pieluszki.

Praktyczność.
Bo śpiworek może być używany wszędzie: tym bardziej przyda się w czasie podróży.

 
Łatwość utrzymania w czystości.
Śpiworek można prać w 60 stopniach, szybko schnie i łatwo się prasuje, a kolory nie blakną w czasie prania.

 
Wasz spokój.
A to przecież bezcenne. Śpicie smacznie, może nie jak kamień, ale na pewno mniej czujnie, bo nie zaprzątacie sobie głowy tym, czy dziecko jest bezpieczne. Nie wstajecie co pięć minut, by sprawdzać, czy jest mu ciepło, czy się odkryło, czy nie nakryło buzi kołderką.Kupując śpiwór do spania zwróć uwagę na rozmiar i wagę. Śpiworki można stosować już od pierwszych dni życia (za pierwszym razem kupcie rozmiar przeznaczony dla dzieci od 0 do 6 miesięcy). Nie kupujcie większego na zapas, kierując się słuszną zasadą, że dziecko szybko ze wszystkiego wyrasta. Owszem, ale w za dużym będzie mu po prostu niewygodnie. Pamiętajcie o tym, że śpiworki dopasowuje się też do wagi dziecka – jeśli wasz maluch waży mniej niż 4,5 kg, wstrzymajcie się kilkanaście dni. Za pół miesiąca jego waga już powinna przekroczyć zalecaną normę. Nie stosujcie śpiworka, jeśli główka dziecka po zapięciu suwaka lub rzepu przedostaje się przez otwór.

W IKEA śpiwory do spania pasują do innych  tekstyliów z działu dziecięcego. W ofercie dostępne są dwa rodzaje śpiworków:

- 0-6 miesięcy przeznaczone dla dzieci o wadze od 4,5 kg,
- 6-18 miesięcy – dla dzieci, które ważą więcej niż 8 kg.

Dostępne śpiwory: MINIBJÖRN, DASIG, PÖMSIG, SÄNGDAGS, VANDRING